Tüketici Köşesi

Basında Biz

Gümüş ayarları, uluslararası olarak belirlenen bir ayar ölçüsüne sahiptir ve tektir. Altın gibi birden fazla ayara sahip değildir. 925 ayar standart olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni ise saf gümüşün fazla yumuşak ve kırılgan olmasındandır. Belli ölçüde bakır katılarak 925 ayara getirilerek dayanıklılığı sağlanmaktadır.

 

Gümüş Takılar Hakkında Genel Bilgi

925 ayar gümüşün kaplaması olmaz, takılarınız ya 925 ayar tamamı gümüştür ya da döküm, vb. üzeri kaplamadır. Bazı ürünlerde 925 ayar kaplamadır şeklinde açıklamalar görüyorum. Hatta başlıkklarında 925 ayar gümüş yazarken ürün içine girdiğinizde gümüş kaplamadır şeklinde minik yazılarla açıklama yapanı dahi görebilmekteyiz. Sanal ortamda gümüş alırken ürün içine girip açıklamaları mutlaka dikkatle okuyunuz, kelime oyunlarına dikkat ediniz. Kaplamanın ayarı olamaz ve kaplanan maddeninde garantisi olamaz. Hatta bazen ayarlı altın kaplama sözcüğüne de rastlamaktayım ki bu da mümkün olamaz, kaplamanın her türlüsü eninde sonunda atar. Özellikle Çin’den çok uygun fiyatlara gümüş kaplama diye getirtilen takılarda zehirli olan kurşun, vb. kullanılma olasılığı bile vardır. 3 krş daha ucuza alalım derken sağlığımıza olan etkileri hiçe sayılabilmektedir.Gümüş olmayan ürünlere de gümüş ayarı vurulabilmektedir. Ayarının olması o takının gümüş olduğunu göstermez.

Gümüş olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunlardan birisi mıknatıs ile kontrol etmektir. Mıknatıs gümüşe tutunmaz. Eğer mıknatıs tutuyorsa ya karışımında farklı şeyler vardır ya da gümüş değildir. Bazı gümüş olmayan madenler de mıknatıs tutmayabilir bu yöntem kesin bi sonuç vermeyebilir. Gerçek olmayan gümüş kaynağa gelmez. Herhangi bir gümüş tamircisine (gümüşçüye değil) takılarınızı götürüp gösterebilir ve fikir edinebilirsiniz. Bunların dışında takılarınıza zarar vermeden başka kontrol şekli bildiğim kadarı ile yoktur.

 

Gümüş Bakımı

Ayda bir kere sıvı gümüş cilası ile ürün üzerine pamukla bastırılarak sürülür. Ürün üzerindeki siyahlıkların çıktığı görüldükten sonra,30 sn. kadar (cilayı yemesi için)beklenir. Temiz pamuklu bezle,ilaç komple çıkarılana kadar temizlenir. Gümüşün kararması havadaki nem ve oksijen ile alakalıdır. Rutubetsiz kuru iklimlerde gümüş uzun süre parlaklığını korur.

 

Gümüşleriniz Kararmasın

Gümüş bir takıya sahip olduktan sonra, yapılan en büyük hata, takıların kullanılmadığı zamanlarda açıkta bırakmaktır. Açıkta hele ki banyo gibi rutubetli yerlerde bırakılan gümüş 1 günde tanınmayacak halde kararır. Kullanılan gümüş kararmaz. Kullanılmadığı zamanlarda mutlaka hava almayacak şekilde saklanmalıdır. En ideali minik kilitli poşetlerde saklamaktır. Kullanım esnasında kararma riski olan grup gümüş zincirlerdir. Özellikle yaz aylarında hele ki kullanıcının teri aşırı asitliyse gümüşü çürütebilir bile. Yılardır gümüş zincir satarım. Aynı zinciri çoğu müşterim aylarca aynı parlaklıkta kullanırken bazı müşterilerim 2 gün sonra karardı diye getirebilmektedir. Gümüşü yakan ten ve tere sahip kişilerin yaz aylarında rodajlanmış gümüş zincir kullanmalarını tavsiye ediyorum. Eğer bu da çözüm değilse ya iyi kalite deri kordon ya da beyaz altın zincir kullanmalarını her zaman tavsiye ederim.

 

Kararan Gümüş Nasıl Temizlenmeli?

Kararan gümüş temizlenir. Ya bir gümüşçünün ellerine bırakın sizin için temizlesinler ya da evinizde yapabileceğiniz basit birkaç metot var onları yapabilirsiniz.

Eğer düz yüzeyli bir gümüşse; gümüş ilacınız yoksa diş macunu emdirilmiş yumuşak pamuklu nemli bir bezle silebilirsiniz. Güderi parçaları da gümüşü çok güzel parlatır. Eğer girintili çıkıntılı bir takı ise eski bir diş fırçası ve diş macunu ile nazikçe fırçalayabilirsiniz. Eğer yapıştırma taşları yoksa limonlu suda hafif kaynatabilirsiniz de.

Umarız bu yazımız gümüş takı alırken sizlere rehber olur.